PostHeaderIcon Andrzejki w bibliotece

W dniu 29 listopada, w piątek przeprowadziłyśmy spotkanie z okazji Andrzejek. Na naszych gości czekała prezentacja multimedialna na temat zwyczajów i obrzędów związanych z Andrzejkami i Katarzynkami.

Po przedstawieniu Encyklopedii tradycji polskich, odczytaniu wybranych fragmentów i wymianie doświadczeń obejrzeliśmy krótki film rysunkowy zgłębiający temat. Kolejnym etapem było przystąpienie do zabaw i wróżb Andrzejkowych. W ruch poszła czarodziejska kula dająca magiczną moc, po czym przelewanie wosku przez klucz i odczytywanie z niego wróżb nie stwarzało problemu. Nasi milusińscy mogli wybrać przeznaczony im przedmiot ukryty pod kubeczkami, wybrać kwiat oznaczający przyszłość, obrać jabłko i z obierzyn wywróżyć imię wielbiciela. Uczestnicy ustawiali buty, trafiali z opaską na oczach w papierowe serce pełne imion losując imię wielbiciela i losowali cukierki z zawodami, które czekają je w przyszłości. Słodki poczęstunek zamykał wesołą zabawę Andrzejkową.

Teraz czekamy na Mikołajki...Laughing

Starszy bibliotekarz Renata Łowiecka