PostHeaderIcon BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH

Podczas trwającego X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8 - 15 maja 2013, przebiegającego pod hasłem: BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH miałyśmy ogromną przyjemność gościć słynnego podhalańskiego gawędziarza, przewodnika, ratownika górskiego, artystę i pisarza oraz instruktora tańca - Pana Józefa Pitonia.

Nasz gość na podstawie napisanych przez siebie książek przeprowadził bardzo ciekawe spotkania autorskie z naszymi młodymi czytelnikami. Zajęcia te odbywały się pn. Drzewiej i Dziś. W dniach 6 i 8 maja P. Józef spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu natomiast 7 maja P. Józefa mieli okazję poznać uczniowie Szkoły Podstawowej w Świeminie. Opowiadał dzieciom o dawnym i obecnym życiu górali, o swoim dzieciństwie i młodości. Przybliżył młodym czytelnikom zwyczaje i tradycje zakopiańskie, opowiadał gawędy góralskie, recytował i śpiewał po góralsku. P. Józef przedstawił tradycyjne stroje góralskie - męski miał na sobie, a damski na manekinie. Słuchacze obejrzeli również film dokumentalny autorstwa Macieja Stasińskiego o wyprawie P. Józefa na Mnicha w celu uczczenia swoich 80-tych urodzin. Wielki ubaw wśród uczestników spowodował ekspresowy kurs tańców góralskich przeprowadzony przez mistrza - P. Józefa, pełnego werwy i pogody ducha.

Serdecznie dziękujemy za ten powiew kultury, wspomnień i historii. Mamy nadzieję, że P. Józef Pitoń wszystkich naszych młodych czytelników zaraził ogromnymi siłami witalnymi, optymizmem i radością życia. Bardzo nam miło, że P. Janina Łępa zaprosiła na nasze ziemie tak szanownego gościa.

Smile Smile Smile

Niech kwitnie tradycja!!!