Strona główna

PostHeaderIcon Moja Biblioteka

W dobie internetu, kiedy to świat jest wielką multimedialną machiną bibliotekarz coraz częściej zadaje sobie pytania:

  • Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na sentyment i tradycje?
  • Czy w świecie elektronicznych nowinek znajdzie się jeszcze miejsce dla pachnącej drukiem książki?
  • Czy dzisiaj książka jest już passe?
  • Czy biblioteka musi być kojarzona wyłącznie z nudną instytucją?

Oczywiście, że nie!
Nowe czasy stawiają przed nami zupełnie nowe wyzwania. Skłaniają do twórczego myślenia i kreatywności. Bibliotekarz w XXI wieku jest już zupełnie inną postacią niż ten z przed kilku laty.

Sięgając pamięcią do czasów dzieciństwa, przed oczami mamy obraz szarej biblioteki, gdzie półki uginały się pod ciężarem książek ? tak szarych zresztą jak sama biblioteka. Nic jednak nie odda klimatu i atmosfery jaka tam panowała. Pracujący tam ludzie nadawali barw temu miejscu, a młodzi czytelnicy, prosto po zajęciach szkolnych gnali jak szaleni do jej bram.

 

W dzisiejszych realiach to bibliotekarze muszą zabiegać o nowych czytelników, co rusz szukając pomysłów i inspiracji. Wymagania jakie stawiają czytelnicy skłaniają do kreatywnego i twórczego myślenia.

Nowoczesna biblioteka musi stawiać na różnorodność, ciekawe formy rozwoju, a przede wszystkim poszerzać zakres swoich kompetencji.

W czasach kiedy elektroniczne ?zabawki? zawładnęły światem ciężko jest podtrzymać tradycje i sprawić, by ludzie ochoczo uczęszczali do takiej placówki. Jednak rozwój nauki i elektroniki, a tym samym pojawianie się nowych wynalazków nie powinny stanowić konkurencji. Również biblioteka może korzystać z nowoczesnych zasobów. Jak mówi słynna maksyma najgorszy i zaczajony wróg powinien być najbliżej nas. Audiobooki, czytelnie internetowe, elektroniczne książki na dobre mogą zagościć w bibliotece, nie zakłócając tym samym jej pracy, a wręcz pomóc zgromadzić nowych użytkowników.

Ponadto biblioteka powinny zabiegać o każdego dorosłego czytelnika, np. proponując udział w programie 50 plus. Jego celem jest przede wszystkim nauka podstaw korzystania z komputera oraz Internetu i jego zasobów. Takie spotkania pozwalają nawiązać nowe znajomości i aktywnie wykorzystać wolny czas.
Nowoczesna biblioteka idzie z duchem czasu i stara się nie pozostawać w tyle za elektronicznymi nowinkami, jednocześnie kultywując swoje tradycje i nadal zachęcając do czynnego czytelnictwa.

Biblioteka w dzisiejszych realiach powinna stać się centrum dostępu do wiedzy, informacji i kultury oraz ośrodkiem życia społecznego.

W maratonie za postępem technicznym należy jednak nie zapominać o tym co najważniejsze - niepowtarzalnej atmosferze jaka w niej panuje. Dobra aura i odpowiedni personel to klucz do sukcesu. To właśnie wówczas chętniej lokalna społeczność odwiedza to miejsce, a przecież nic nie daje takiej satysfakcji jak uśmiech zadowolonego czytelnika.
Biblioteka nie powinna być dzisiaj wyłącznie miejscem, w którym wypożyczamy i korzystamy z książek, ale także miejscem spotkań towarzyskich, swoistym centrum rozmów o nauce, kulturze i bieżących wydarzeniach. Należy zatem stawiać na jej rozwój.

Jak pisze redaktor Drewnowski: Kiedy umierają biblioteki, nie umierają same i bez przyczyny. Zamiera uprzednio rozum i instynkt samozachowawczy elit kulturalnych.

W większości nierozwinięte i nie ukrywajmy - fatalnie wyposażone - nie sprzyjają rozwojowi czytelnictwa. Tym samym można wywnioskować, iż przeciętny Kowalski nie sięga do lektury, a częściej oddaje się innym przyjemnościom, choćby wycieczkom po centrach handlowych. Konsumpcyjny styl życia, brak dostępu do kultury i wiedzy wkrótce spowoduje, iż młodsze pokolenia wyrosną na społeczeństwo analfabetów.
Należy zatem zmieniać mentalność i wykonać rewolucyjny krok ku poprawie stanu bibliotek w Polsce, gdyż są one oazami, w których przetrwała sztuka czytania i sztuka rozmowy o książce.

Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz jest właśnie takim miejscem. Jako Biblioteka Roku 2008 województwa zachodniopomorskiego spełnia wszystkie kryteria nowoczesnej placówki. Warto pamiętać o tym, że czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.

Młodsi bibliotekarze
Kasia i Michasia