PostHeaderIcon Akcja Żonkile - 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku nasza biblioteka włączyła się do akcji Żonkile.

Jest to coroczna akcja prowadzona przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z tejże okazji spotkaliśmy się z uczniami klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej im. kpt. Wł. Wysockiego w Biesiekierzu. Podczas zajęć młodzież poznała historię Żydów mieszkających na terenie Polski przed i w trakcie II wojny światowej. Obejrzeliśmy krótkie filmy edukacyjne na temat powstania w getcie warszawskim, którego wybuch nastąpił w dniu 19 kwietnia 1943 r. Przypomnieliśmy sobie postać Pana Marka Edelmana – dowódcy powstania w getcie oraz bohatera powstania warszawskiego. Wykonaliśmy papierowe żonkile, aby kontynuować przesłanie Marka Edelmana, który w każdą rocznicę składał żonkile pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Symbolizują one pamięć, szacunek i nadzieję.

Pamiętamy i będziemy pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach.