Strona główna Filie Świemino Aktualności

PostHeaderIcon Obchody 79 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

W tym tygodniu w Fili Bibliotecznej i Biblioteki Szkolnej w Świeminie. Odbyły się lekcje biblioteczne w których uczestniczyli uczniowie klas V, VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie.

Celem spotkania było upamiętnienie wybuchu Powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się w dniu 19 kwietnia 1943 roku. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie. Lekcję biblioteczną rozpoczęliśmy od wysłuchania utworu pt. "Szalom Alehem", następnie po przedstawieniu tematu wykonaliśmy żonkile upamiętniające to wydarzenie. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Zaprezentowane zostały również książki o Marku Edelmanie - przywódcy powstania w getcie warszawskim.