PostHeaderIcon 75. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu 1 sierpnia odbyła się w naszej bibliotece wyjątkowa uroczystość z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przybyli na nią zaproszeni goście, dzieci, młodzież oraz dorośli czytelnicy.

Zebranych powitał Wójt Gminy pan Andrzej Leśniewicz wraz z panią Agnieszką Hryniewicz - dyrektor biblioteki. W słowach skierowanych do uczestników podkreślili ogromne znaczenie takich uroczystości, które pozwalają na uczczenie pamięci tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość. Następnie pan Marek Płaza przedstawił naszym gościom prezentację multimedialną pt.: 63 dni. Waleczni cywile. Cisi bohaterowie Powstania Warszawskiego. Podkreślił w niej rolę jaką odegrali w tym zrywie niepodległościowym cywile i harcerze. Zdobyta wiedza pozwoliła nam na wykonanie przygotowanych przez panią Agnieszkę Kolanowską oraz bibliotekarzy zadań. Nasi goście zostali podzieleni na pięć grup: dowództwo, powstańcy, służba zdrowia i szpitale, poczta polowa i łączność oraz prasa i plakaty. Każda z grup miała do wykonania szereg zadań: zrobienie makiety, namalowanie plakatów, utworzenie szpitali polowych, napisanie szyfru, nadanie sobie pseudonimów, zbudowanie barykad. To tylko część pracy, którą wykonali uczestnicy spotkania. Do wszystkich zadań podeszli z ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością, włożyli w to całe serce. Podczas naszego spotkania nie mogło zabraknąć pieśni i piosenek patriotycznych. Nasz gość Natalia Bałdyga zagrała dla nas koncert piosenek powstańczych śpiewając i grając na gitarze. Wszyscy zebrani aktywnie włączyli się do wspólnego śpiewu. Pani Agnieszka Hryniewicz zachęcała zebranych do włączenia się do akcji BohaterON Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria, która ma na celu uhonorowanie uczestników walk o stolicę poprzez napisanie listu lub wykonanie kartki. Zostaną one wysłane przez naszą bibliotekę do Fundacji, która przekaże je Powstańcom. Wszyscy odwiedzający naszą placówkę mieli okazję zapoznać się z wystawą, która powstała dzięki uprzejmości Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz z prywatnej kolekcji Pana Wojciecha Grobelskiego. Zapraszamy wszystkich czytelników do obejrzenia goszczącej u nas wystawy, którą będzie można zwiedzać do końca sierpnia.

Serdecznie dziękujemy panu Markowi Płazie, panu Wojciechowi Grobelskiemu, Natalii Bałdydze, pani Agnieszce Kolanowskiej za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszych obchodów. Cieszymy się bardzo, że zaszczycili nas swoją obecnością Wójt Gminy Biesiekierz Andrzej Leśniewicz oraz pani Agnieszka Ławrynowicz. Dziękujemy wszystkim dzieciom, młodzieży, opiekunkom świetlic, naszym przyjaciołom ze ŚDS Feniks oraz naszym czytelnikom za obecność i wspólne oddanie czci tym, którzy walczyli o naszą wolność i dali przyszłym pokoleniom wspaniałe wzorce do naśladowania.