PostHeaderIcon Bank Ambitnej Młodzieży – rajd Świemino – Parsowo –Nosowo

W dniu 26 września odbył się rajd pieszy przygotowany przez naszą bibliotekę, w ramach programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży Fundacji Banku Zachodniego WBK im. Stefana Bryły pn. Cudze chwalicie - swego nie znacie, czyli szlakiem pałacyków Gminy Biesiekierz.

Głównym celem projektu jest pokazanie dzieciom i młodzieży ich małej ojczyzny, zaszczepienie w nich lokalnego patriotyzmu, a także promocja najciekawszych miejsc gminy Biesiekierz. Swoją dzisiejszą przygodę rozpoczęliśmy w Świeminie. Na miejsce zbiórki stawili się uczniowie klas szóstych ze szkół podstawowych ze Świemina, Biesiekierza, Starych Bielic oraz nasi gimnazjaliści. Po krótkim wprowadzeniu wyruszyliśmy w trasę. Naszym celem było Parsowo. Po drodze zatrzymaliśmy się przy słynnym dębie Napoleona oraz grobie konia. Na miejscu czekała na nas niespodzianka. Została ona przygotowana przez panią Bernadetę Tomczak oraz księdza proboszcza Grzegorza Jagodzińskiego. Nasza młodzież miała bowiem niepowtarzalną okazję przyjrzeć się wykonywanym w kościele pracom konserwatorskim. Ksiądz Grzegorz w bardzo ciekawy sposób opowiedział zebranym o zabytkowym kościółku. Pani sołtys natomiast przygotowała dla nas smaczny i zdrowy poczęstunek. Dodatkowo nasi piechurzy zwiedzili zabytkowy park, cmentarz oraz pałac. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się piękną kasztanową aleją w dalszą drogę. Po cudownym spacerze dotarliśmy do kolejnej perełki naszej gminy - pałacu w Nosowie. Tam nasi turyści zwiedzili ten piękny obiekt, otaczający go park oraz udali się na spacer nad rzekę Radew. Na zakończenie naszej wędrówki wszyscy upiekli sobie pyszne kiełbaski i wspólnie odpoczęli przy płonącym ognisku. Cudowna jesienna pogoda, wspaniałe towarzystwo oraz wyśmienite humory - to wszystko sprawiło, że była to niezwykła przygoda.

Serdecznie dziękujemy pani Bernadecie Tomczak oraz księdzu proboszczowi Grzegorzowi Jagodzińskiemu za gościnę i poświęcony nam czas. Kierownictwu Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nosowie za kolejną już możliwość zwiedzenia obiektu oraz przygotowanie ogniska. Pani Ani Sowie za przygotowanie oraz przeprowadzenie zabaw ruchowych. Pani dyrektor Renacie Mankiewicz, opiekunom: pani Agnieszce, pani Dorocie, pani Edycie, pani Małgosi za miłe towarzystwo. Najserdeczniej dziękujemy naszej młodzieży za zaangażowanie oraz świetną wspólną zabawę. Przypominamy również o konkursie literackim przygotowanym przez p. Agnieszkę Ławrynowicz na napisanie legendy związanej z najciekawszym, najbardziej tajemniczym miejscem naszej gminy.