Strona główna Filie Świemino Aktualności

PostHeaderIcon Konkurs "Mały Polak"

24 listopada w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie odbył się Konkurs Wiedzy o Polsce pt. Mały Polak. Filia Biblioteczna w Świeminie, po raz trzeci jest współorganizatorem konkursu. Uczestniczą w nim uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych w Biesiekierzu, Starych Bielicach i Świemina, a od dwóch lat również ze szkoły w Konikowie

Celem tego konkursu jest przede wszystkim kształtowanie postawy patriotyzmu u najmłodszych poprzez pogłębianie wiedzy o Polsce i naszej najbliższej okolicy.

Całość konkursu składa się z dwóch poziomów.

Poziom I, dotyczący wyłącznie pierwszaków, polega na wykonaniu pracy plastycznej pod tytułem Polska - moja Ojczyzna. Po raz pierwszy w tym roku dzieci wykonywały prace na miejscu, pod okiem nauczycieli z różnych szkół.

Do tej części konkursu przystąpiło 20 ucz. z klas I (w szkołach w Biesiekierzu, Starych Bielicach i Konikowie są po dwie klasy równoległe, stąd tak duża liczba uczestników). Po wykonaniu prac plastycznych, na które uczniowie mieli pełną godzinę zegarową, komisja składająca się z zaproszonych gości, wyłoniła najciekawsze prace plastyczne.

I m-ce: Hannah Golea ze SP w Starych Bielicach
Aleksandra Gomorska ze SP w Biesiekierzu
Nikola Nastula ze SP w Świeminie

II m-ce: Julia Łotysz ze SP w Konikowie
Patrycja Kowalska ze SP w Biesiekierzu
Weronika Róg ze SP w Starych Bielicach

III m-ce: Maja Baranowicz ze SP w Konikowie
Julia Anarowicz ze SP w Konikowie
Malwina Porydzaj ze SP w Starych Bielicach

Członkowie komisji ustalili dodatkowo, iż poziom prac jest tak wysoki, że wszystkim pozostałym uczestnikom należą się wyróżnienia.

Poziom II skierowany jest do uczniów klas II i III. Tu zmagania są nieco trudniejsze. Dzieci bowiem muszą wykazać się wiedzą o naszym kraju: znajomością największych miast, rzek, krain geograficznych, parków narodowych, a także herbów, legend polskich i najważniejszych postaci - noblistów, naukowców, artystów i polityków. Trzeba przyznać, że dzieci wykazały się w tym roku bardzo dużą wiedzą. Z grupy 23-osobowej, do ścisłego finału, czyli etapu ustnego, przeszło aż ośmioro śmiałków.

Po etapie ustnym wszystko było jasne.

I m-ce zajął Alan Rogula ze SP w Świeminie

II m- ce : Jakub Gibowski ze SP w Świeminie
Natan Żurawski ze SP w Świeminie

III m-ce: Julia Czesnowska ze SP w Konikowie
Marcel Gemborys ze SP w Biesiekierzu
Michał Ostrowski ze SP w Świeminie

Przyznano również wyróżnienia dla Michaliny Firy ze SP w Biesiekierzu i Pawła Wiśniewskiego ze SP w Konikowie.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania panu Dariuszowi Szymańskiemu, radnemu naszej gminy, który sfinansował słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników konkursu.

Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

G. Markowska, E. Sowa, M. Sysak, A. Krasowska