Strona główna Filie Świemino Aktualności

PostHeaderIcon Różne oblicza książki i bibliotek

W drugim dniu Tygodnia Bibliotek w Świeminie uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach pod hasłem Różne oblicza książki i bibliotek. W pierwszej części zajęć dzieciaki oglądały różne formy książek . Najwięcej emocji wzbudziła książki trójwymiarowe i rozkładane. Drugą część zajęć poświęciliśmy na obejrzenie wystawy ciekawostek związanych z książką i biblioteką, która została przygotowana z okazji Tygodnia Bibliotek. Wystawa została podzielona na kilka części:

• Najpiękniejsze biblioteki świata,
  • Pomniki w hołdzie książki,
  • Literackie rekordy Guinnessa,
  • Literatura na paznokciach,
  • Bibliobusy-mobilne biblioteki z całego świata,
  • Literackie torty.

Dzieciaki najżywiej reagowały na literackie torty i rekordy Guinnessa czyli m.in. największą, najgrubszą i najmniejszą książkę świata. Bardzo zainteresowała ich także najmniejsza księgarnia świata bo tak samozwańczo nazywa się niewielki drewniany sklepik który znajduje się w Kanadzie, otwarty jest 24 godziny na dobę i działa na zasadzie systemu samowychowania. W środku obowiązuje samoobsługa - wszystkie książki są dostępne w cenie 3 dolarów kanadyjskich za sztukę, a jeśli klient chce zakupić interesującą go pozycję, odnotowuje w kajecie tytuł i wrzuca pieniądze do drewnianego pudełka. Ciekawe czy coś takiego sprawdziłoby się u nas? Na zakończenie zajęć dzieciaki rozwiązywały krótki test poświęcony wystawie. Okazało się, że całkiem sporo zapamiętały.

Aneta Krasowska