PostHeaderIcon Brzydka prawda o brzydkich słowach

O tym jak ciężkie bywa życie przeciętnego żaka, wiemy nie od dziś. Niestety przemoc słowna, przepychanki i wyzwiska na dobre zagościły w wielu polskich szkołach. Dla niejednego ucznia każdy dzień w szkole, właśnie z tego powodu, jest walką o przetrwanie.

Stąd nasza biblioteka na zaproszenie Pani Jolanty Kosteckiej postanowiła przeprowadzić lekcję biblioteczną pod nazwą Brzydka prawda o brzydkich słowach w Szkole Podstawowej w Parnowie. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że przykre słowa i zaczepki potrafią bardzo mocno zranić i konieczne jest aby nie dopuścić do takich sytuacji w najbliższym otoczeniu. Stąd dyrektor biblioteki, Pani Agnieszka Hryniewicz oraz bibliotekarka Michalina Jędraszko wcieliły się w postaci uczennic i odegrały kilka rodzajowych scenek m.in. zwyczaj szarpania za włosy, obgadywania, przekrzykiwania się, używania brzydkich określeń. Niewątpliwie taki rodzaj przekazu zrobił na uczniach ogromne wrażenie i mamy nadzieję, że skłoni do refleksji. Inspiracją do przeprowadzenia tego typu zajęć była lektura Słup Soli, autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej, w której mowa o przemocy słownej oraz biernej postawie dzieci wobec tego zjawiska. Serdecznie dziękujemy całemu gronu za zaproszenie.

Michalina Jędraszko