Strona główna

PostHeaderIcon Gimnazjaliści w bibliotece

W dniach 8 i 9 grudnia w naszej bibliotece odbyły się lekcje biblioteczne z młodzieżą z Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu  Zajęcia były skierowane do uczniów klas I i II.

Celem zajęć było zachęcenie uczniów do sięgania po lektury , jak i również ukazanie młodzieży, że książka może być wspaniałym przedmiotem zabawy i rozrywki. Na naszych wspaniałych gości czekało mnóstwo zadań i atrakcji.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna przedstawiająca ranking 23 zakazanych książek.

Następnie gimnazjaliści mięli okazję wykazać się wyobraźnią i poczuciem humoru w trakcie pracy z książką. Nasi goście wysłuchali bajkę autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej pt. "Zielony i Nikt", którą później musieli zinterpretować. Nie zabrakło gry słów. Młodzież musiała zilustrować trudne i niekiedy niezrozumiałe słowa, np. "fidrygałki", "pantałyk", "bambuko" oraz wiele innych, które można było znaleźć w zabawnej książce Agnieszki Frączek, "Banialuki do zabawy i nauki".

Uczniowie zamienili się także w żywych bohaterów książek, wcielając się w bajkowe postaci oraz je naśladując. Nie zabrakło również zabaw z językiem polskim. Nasza wspaniała młodzież miała za zadanie ułożyć do pary homonimy- czyli wyrazy o tym samym brzmieniu, ale mającym inne znaczenie.

Spotkanie zakończyło się szczególnie upodobaną przez uczniów zabawą "porządki w bibliotece".

Mamy nadzieję, że uczniowie przekonali się do tego, iż książka może zarówno bawić jak i uczyć.