Strona główna Filie Świemino Aktualności

PostHeaderIcon Czy teatr można zmieścić w pudełku?

O tym, że można przekonały się dzieci z oddziału przedszkolnego przy szkole w Świeminie na zajęciach z cyklu Podróże małe i duże po dziecięcej literaturze. A stało się to za sprawą teatrzyku Kamishibai. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. W piątek 28 września odbyły się pierwsze zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku. Dzieci oglądały i słuchały ponadczasowej baśni H.Ch. Andersena Brzydkie kaczątko. Dzięki zmieniającym się ilustracjom dzieci śledziły kolejne etapy smutnego życia kaczątka. Wyraz skupienia na twarzach przedszkolaków i brawa na koniec świadczyły o tym, że taki miniaturowy teatr przypadł im do gustu. Na zakończenie zajęć dzieci oglądały książki, które dla nich przygotowałam. Większość z nich została przez dzieci wypożyczona do domu. Do zobaczenia za tydzień maluchy.

Aneta Krasowska