Strona główna Filie Świemino Aktualności

PostHeaderIcon Mały Festiwal "Integracja Ty i Ja" w Świeminie

W dniach 6-10 września uczniowie klasy II i III a także V, VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę w Świeminie w ramach kolejnej już edycji Małego Festiwalu Integracja Ty i Ja.

6 września starsze klasy wzięły udział w niezwykłym spotkaniu z 16-letnim Dominikiem Zaorskim. Ten przesympatyczny chłopiec urodził się z dziecięcy porażeniem mózgowym. Lekarze twierdzili, że Dominik nigdy nie będzie chodził. Ale - rodzice i bliscy byli przy nim. I wygrał walkę o życie i pewną sprawność. Dziś chłopiec chodzi o kulach, ale chodzi sam, bez pomocy! Nadal walczy o jeszcze większą sprawność, a rodzice wierzą, że przyjdzie kiedyś taki dzień, że będzie chodził samodzielnie. Kiedy Dominik miał 10 lat trafił do klubu trenera Jarosława Zwolaka, który prowadzi zajęcia armwrestlingu czyli siłowania na ręce. Okazało się , że Dominik ma bardzo silne dłonie i mocny uchwyt. I tak zaczęła się jego przygoda z tym sportem. Dzisiaj Dominik startuje w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata zdobywając brązowe i srebrne medale. Startuje zarówno w kategorii zawodników zdrowych jak i niepełnosprawnych, siłuje się na prawą i lewą rękę. Starty i możliwość rywalizacji dodaje mu sił i wiary w swoje możliwości i jest nagrodą za ogromny wysiłek. Chłopiec trenuje praktycznie 8-9 razy w tygodniu wzmacniając mięśnie i psychikę. Poza treningami Dominik chodzi do szkoły i uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych. Czasu wolnego ma więc bardzo mało. Jednak widać w jego uśmiechniętej twarzy, że jest szczęśliwy, że robi to co kocha. Historię Dominika opowiedział jego tata pan Damian Zoaorski. W każdym słowie pana Damiana dało się słyszeć jak bardzo dumny jest ze swojego syna. Rodzice Dominika również rozpoczęli treningi armwrestlingu i prawdopodobnie będą pierwszą na świecie rodziną uprawiającą tę dyscyplinę sportu. Może dołączy do nich także młodsza siostra Dominika – Maja. Bardzo emocjonującym momentem spotkania były próby siłowania się z chłopcem. Oczywiście wszyscy polegliśmy, ja również. Jak stwierdził Natan Żurawski z klas VII to było niewykonalne. Mieliśmy także okazję pooglądać bogatą kolekcję medali Dominika. W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować Dominikowi i panu Damianowi za to, że do nas przyjechali i wpuścili nas do swojego niezwykle inspirującego świata. Życzymy Dominikowi i jego wspaniałej rodzinie wiele radości i sukcesów.

Z kolei 10 września uczniowie klasy II i III uczestniczyli w zajęciach poświęconych niepełnosprawności intelektualnej. Dzieci obejrzały i wysłuchały fragmentu książki pani Agnieszki Kossowskiej Duże sprawy w małych głowach. Bohaterkami książki są dwie siostry bliźniaczki. Zosia jest niepełnosprawna intelektualnie i chodzi do I klasy szkoły specjalnej. Druga z nich, Ania chodzi do III klasy szkoły podstawowej. Obie dziewczynki opowiadają o swojej rodzinie, szkole, o tym co lubią i jak bardzo jest im przykro kiedy dzieci przezywają Zosię. Podkreślają jak ważny jest szacunek dla odmienności drugiego człowieka. Do takiego samego wniosku doszli uczniowie w rozmowie po obejrzeniu i wysłuchaniu filmiku. Następnie dzieci wypisały słowa, które sprawiają przykrość i krzywdzą drugą osobę. Słowa zostały otoczone czerwonym kolorem znaku STOP, a potem przyklejone do plakatu.
Na zakończenie zajęć dzieciaki opowiedziały jak możemy pomóc niepełnosprawnym w różnych sytuacjach. Tegoroczna edycja festiwalu kolejny raz pokazała jak wiele możemy się nauczyć od niepełnosprawnych, jak bogaty jest ich świat, ale także jak bardzo potrzebują zrozumienia, tolerancji i szacunku.

 

Aneta Krasowska