Strona główna Filie Stare Bielice Aktualności

PostHeaderIcon Nie wykluczam!!!

W dniu 10 września klasa VII ze Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach wzięła udział w zajęciach bibliotecznych. Zajęcia inspirowane były 15 Europejskim Festiwalem Filmowym Integracja Ty i Ja, który odbywał się w ubiegłym tygodniu w Koszalinie.

Na początku zajęć uczniowie indywidualnie wypisywali skojarzenia z osobami niepełnosprawnymi. Następnie hasła zostały wypisane na tablicy. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że negatywne hasła utrwalają stereotypy; że używając odpowiednich słów i wyrażeń mamy wpływ na nastawienie innych i możemy je zmieniać. Aby poczuć się chociaż w minimalnym stopniu jak osoba nie w pełni sprawna uczniowie wykonywali prace plastyczne beż użycia rąk. Okazało się, że nie jest to oczywiście prosta sprawa. Następne zadanie - quiz prawda i fałsz - było dla niektórych trudnym. Dlaczego dostarczyło trudności? Po żywej dyskusji okazało się, że właśnie często nie znamy osób niepełnosprawnych, boimy się ich, nie wiem jak z nimi rozmawiać. Quiz był podchwytliwym zadaniem - wszystkie stwierdzenia o osobach niepełnosprawnych okazały się fałszem. Tylko jedna osoba doskonale poradziła się z zadaniem. Brawo Jakub!!! Film Zobacz we mnie człowieka spowodował absolutną ciszę w sali. Nawet gdy pojawiały się ciche rozmowy uczniowie uciszali siebie nawzajem. Film ten pokazuje świat młodych ludzi; zdrowego i niepełnosprawnego nastolatka; ich codzienność ze zwykłymi i niezwykłymi problemami, z wielkimi i małymi szczęściami. Myślę, że właśnie ten dokument filmowy jest dobrym przykładem na pokazanie, że i zdrowi i trochę mniej zdrowsi mają te same potrzeby; oddychają tym samym powietrzem; jedzą; śpią; są w przyjaźniach i relacjach; chodzą do szkoły czy na basen… Dlatego - Nie wykluczam!!!

st. bibliotekarz Maja Rosowska