PostHeaderIcon 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu 1 sierpnia odbyła się w naszej bibliotece wyjątkowa uroczystość z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przybyli na nią zaproszeni goście, dzieci, młodzież oraz dorośli czytelnicy.

Zebranych powitał Wójt Gminy pan Andrzej Leśniewicz wraz z panią Agnieszką Hryniewicz - dyrektor biblioteki. W słowach skierowanych do uczestników podkreślili ogromne znaczenie takich uroczystości, które pozwalają na uczczenie pamięci tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość. Następnie pan Marek Płaza - Przewodniczący Rady Gminy przedstawił naszym gościom rys historyczny tego ważnego wydarzenia, podkreślając rolę jaką odegrali w tym zrywie niepodległościowym harcerze. Zdobyta wiedza pozwoliła nam na wykonanie przygotowanych przez panią Agnieszkę Kolanowską zadań. Nasi goście zostali podzieleni na pięć grup: dowództwo, powstańcy, służba zdrowia i szpitale, poczta polowa i łączność oraz prasa i plakaty. Każda z grup miała do wykonania szereg zadań: zrobienie makiety, namalowanie plakatów, utworzenie szpitali polowych, napisanie szyfru, nadanie sobie pseudonimów, zbudowanie barykad. To tylko część pracy, którą wykonali uczestnicy spotkania. Do wszystkich zadań podeszli z ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością, włożyli w to całe serce. Podczas naszego spotkania nie mogło zabraknąć pieśni i piosenek patriotycznych. Wszyscy zebrani aktywnie włączyli się do wspólnego śpiewu.

Serdecznie dziękujemy panu Markowi Płazie, pani Agnieszce Kolanowskiej oraz pani Monice Tarnowskiej za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszych obchodów. Cieszymy się bardzo, że zaszczycili nas swoją obecnością: pani Agnieszka Podgórska, pan Jan Rodak, pan Mariusz Sydoruk oraz pan Tomasz Hołowaty. Dziękujemy wszystkim dzieciom, młodzieży, opiekunkom świetlic, naszym przyjaciołom ze ŚDS Feniks oraz naszym czytelnikom za obecność i wspólne oddanie czci tym, którzy walczyli o naszą wolność i dali przyszłym pokoleniom wspaniałe wzorce do naśladowania.