PostHeaderIcon Tydzień Bibliotek

Dzień Bibliotekarza stanowił uroczystą inaugurację ogólnopolskiej akcji - Tydzień Bibliotek - zainicjowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczne hasło: Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę ma sprzyjać wytworzeniu się mody na bywanie w bibliotece, zachęcać do jej odwiedzania, spędzania w niej wolnego czasu, wypożyczania książek, czasopism, czy płyt CD.

W tym wyjątkowym tygodniu bibliotekarki zorganizowały i przeprowadzą lekcje biblioteczne dla klas szkoły podstawowej. Będą one zatytułowane Historia pisma. Spotkania rozpoczynają się krótką prezentacją multimedialną wprowadzającą w wielki świat bibliotek - ukazującą dwadzieścia najpiękniejszych bibliotek świata. Następnie przedstawimy naszym młodym czytelnikom prezentację multimedialną Historia pisma. Przybliża ona początki jego powstania, a w tym: pismo piktograficzne (obrazkowe), ideograficzne (znaki), fonetyczne (symbole), mieszane (złożone), węzełkowe (sznurkowe) oraz pismo klinowe. Po zapoznaniu się z prezentacją dzieci będą miały okazję do namalowania pędzlem i czarną farbą swojego imienia i nazwiska w języku japońskim zgodnie z japońskim alfabetem. Kolejnym zadaniem uczestników naszych lekcji bibliotecznych będzie wyrycie na tabliczkach z masy solnej wylosowanego słowa zgodnie z alfabetem pisma klinowego. Ostatnim etapem spotkania będzie zabawa terenowa przeprowadzona w pomieszczeniach biblioteki. Dzieci w podziale na grupy odszukają w przedstawionych wcześniej działach zbiorów bibliotecznych odpowiednich znaków, z których odczytają na koniec hasło związane z biblioteką.

Mamy ogromną nadzieję, że przygotowane przez nas zajęcia będą atrakcyjne dla naszych gości i jeszcze bardziej zachęcą wszystkich do ochoczego odwiedzania naszej placówki i częstego korzystania z naszych zbiorów. W środę 11 maja odwiedziły nas klasy IIIa oraz IV, w czwartek 12 maja gościła u nas klasa I, a w piątek 13 maja klasa II ze Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu