PostHeaderIcon 8 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) ? realizatorów unijnego programu ?Safer Internet?. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.

Filia Biblioteczna w Starych Bielicach aktywnie włączyła się w propagowanie tej akcji. W dniu 8 lutego odbyły się trzy spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach. Byli to uczniowie klas O, I, II, IV i V.

Młodsze klasy uczestniczyły w pogadance a starsze w lekcjach bibliotecznych. Rozmowa na temat Internetu, ćwiczenia integrujące, edukacyjne filmy pozwoliły dzieciom szerzej spojrzeć na zagrożenia wynikające np. ze zbyt lekkomyślnego korzystania z portali społecznościowych (Nasza Klasa, Facebook) , komunikatorów (gadu-gadu), czatów i innych niebezpiecznych dla nich stron www. Poruszony został również bardzo ważny temat cyberprzemocy. Dzieci chętnie brały udział w dość burzliwych dyskusjach, uczestniczyły w ćwiczeniach warsztatowych, z powagą i skupieniem oglądały filmy.

W związku, że Dzień Bezpiecznego Internetu trwa przez cały luty Filia Biblioteczna planuje szereg zajęć propagujących właściwe i bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu.