PostHeaderIcon Od glinianych tabliczek po e-booki, czyli historia książki w pigułce.

W czwartek - 27 kwietnia gościliśmy na lekcji bibliotecznej uczniów klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu.

Tematem naszego spotkania była historia książki i pisma od czasów antycznych po nowożytne. Zajęcia rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej przybliżającej te zagadnienia. Uczniowie mieli okazję wzbogacić i poszerzyć słownictwo o wyrazy związane z książką: pismo klinowe, hieroglify, papirus, skryba, pergamin, inicjał, kodeks, zwój, książka rękopiśmienna, audiobook, e-book. Poznali również zasady działania katalogu bibliotecznego oraz takie pojęcia jak: księgozbiór podręczny, popularnonaukowy, literatura piękna itp. Nie zabrakło również zagadnień z zakresu prasoznawstwa. Następnie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i ułożyć chronologicznie dzieje książki. Ostatnim zadaniem dla czwartoklasistów była gra terenowa po bibliotece - czyli to co lubią najbardziej. Musieli wczuć się w role poszukiwaczy książek, w których znajdowały się karteczki do ułożenia haseł.

Bibliotekarz Aleksandra Sowa