PostHeaderIcon Czytajmy książki Astrid Lindgren

14 stycznia uczniowie klasy III szkoły w Świeminie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej i konkursie, którego bohaterką była Astrid Lindgren - jedna z najbardziej znanych pisarek dla dzieci na świecie.

Czytajmy książki Astrid Lindgren na zdjęciach

Całe pokolenia młodych czytelników dorastały czytając Dzieci z Bullerbyn , Pippi Pończoszankę, Emila ze Smalandii i wiele innych książek tej znakomitej autorki. Dzieciaki dowiedziały się, że m.in. ,że w wieku piętnastu lat pisarka tworzyła z kilkoma dziewczętami w klasie zgraną paczkę niezmordowanych dowcipniś, która wszystkim nieźle dawała się we znaki. Stroiły sobie żarty z nauczycieli, budząc życzliwą aprobatę klasy. Droczyły się też z mieszkańcami miasteczka: urządzały kocią muzykę, kładły na ulicy paczuszkę na sznurku, za który pociągały, gdy ktoś z dorosłych pochylił się, by ją podnieść. Poznały także w jaki sposób narodziła się postać Pippi Pończoszanki. Otóż pewnego zimowego dnia w 1941 r., chora na zapalenie płuc, siedmioletnia córka Astrid Lindgren, Karin poprosiła mamę: Opowiedz mi o Pippi Pończoszance!. Wymyśliła imię właśnie w tej sekundzie. I Astrid, siedząc na brzegu łóżka, zaczęła opowiadać niedorzeczne historie, jedna po drugiej. Imię był tak wariackie, że musiałam dopasować do niego równie wariacką baśń - wyznała później pisarka. Duże wrażenie na dzieciach zrobiła ciekawostka, że z łącznego nakładu książek Astrid Lindgren wydanych na całym świecie można ustawić 175 wież Eiffla, jedna na drugiej. Uczniowie obejrzeli także wszystkie książki pisarki znajdujące się w bibliotece. W drugim etapie spotkania dzieci uczestniczyły w pisemnym konkursie Święta w Bullerbyn i u nas. Odpowiadały na pytania, rozwiązywały krzyżówki i zagadki. Po sprawdzeniu kart konkursowych okazało się, że największymi znawcami książki Dzieci z Bullerbyn są: Patrycja Sawicka ( I miejsce), Piotr Michno (II miejsce) i Patryk Brancewicz (III miejsce).

Gratulujemy!

Aneta Krasowska