Strona główna Z pamiętnika bibliotekarza

PostHeaderIcon Walka ze stereotypami

O tym jak ciężko jest walczyć ze stereotypami, przekonałam się ostatnimi czasy. To jak walka z wiatrakami - mozolna, długotrwała i kończąca się ostateczną kapitulacją!

Znamy wszyscy m.in. stereotypową blondynkę, która podobno należy do osób niezbyt inteligentnych. Kolejno Poznaniaka, który jest sknerą i dusigroszem oraz bibliotekarza, który przenigdy nic nie robi i spija kolejne filiżanki herbaty.

Kiedyś zapytana o to czym się zajmuję odpowiedziałam, że pracuję w Bibliotece, po czym usłyszałam, nie pierwszy już raz, miażdżącą moje uczucia opinię: Ale fajnie, nic nie musisz robić. Siedzisz sobie i czytasz....

Swoją frustrację postanowiłam więc przelać na papier i udowodnić wszem i wobec, że ten kto zgadza się z moim rozmówcą jest w ogromnym błędzie! Wiele osób tkwi w przekonaniu, że Biblioteka jest miejscem pozbawionym życia. Uważa się bowiem, iż jedyną oznaką istnienia są książkowe mole oraz Bibliotekarz, który od niechcenia podnosi głowę od pochłaniającej go lektury i traktuje każdego czytelnika jak intruza.

Stereotyp lubi pozostawiać po sobie trwałe piętno. Często lata pracy i doświadczenia sprawiają, że pewne rzeczy jesteśmy w stanie naprawić i zweryfikować. Jest to proces długotrwały, ale... jak mówi pewne znane powiedzenie pracujesz, to masz.

W naszym pojęciu biblioteka to nie pomieszczenie i regały z książkami, lecz ludzie. To właśnie oni tworzą w niej niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Biblioteka nie mogłaby funkcjonować tak jak w chwili obecnej gdyby nie wspaniali czytelnicy i osoby jej przychylne. I tu pozwolę sobie w imieniu całego zespołu podziękować Wam Drodzy Czytelnicy za to, że każdego dnia obdarowujecie nas życzliwością. Nadaje ona sens naszej pracy. Dzięki temu mamy wiele zapału oraz chęci do dalszego działania.

Biblioteka nigdy nie zwalnia tempa i nie spoczywa na laurach! W najbliższym czasie odbędą się Ferie z biblioteką oraz kolejny Wieczór malowany piosenką i wierszem. Tym razem będziemy świętować Dzień Kobiet. Priorytetem dla naszej placówki jest stały kontakt z naszymi użytkownikami, jak również dostosowanie pracy Biblioteki do potrzeb czytelników. Dlatego też Biblioteka czynna jest również w soboty w godzinach od 10 do 14.

Ponadto zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej. Wszyscy zainteresowani mogą znaleźć na niej aktualne informacje i relacje z wydarzeń z życia i działalności Biblioteki.

Walka ze stereotypami, mimo że trudna, nie stawia nas na straconej pozycji. Na sukces trzeba pracować, ale gra jest warta świeczki. Największą satysfakcją i radością dla każdego Bibliotekarza jest ta chwila, gdy widzi uśmiech na twarzy zadowolonego czytelnika.

Michalina Jędraszko