PostHeaderIcon Biesiekierskie Debaty - Przemoc nie zawsze zostawia siniaki

W poniedziałek - 3 października, w naszej bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Biesiekierskie Debaty pt. Przemoc nie zawsze zostawia siniaki. Zostało ono zorganizowane przez Pana Mariusza Sydoruka - dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Biesiekierzu z psychologiem - Panem Jackiem Pawłowskim oraz Przewodniczącym Rady panem Markiem Płazą. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczycie, radni oraz mieszkańcy.

Pan Jacek Pawłowski od 2007 roku pracuje w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu. Jest specjalistą w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Od kilku lat jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego przy Urzędzie Gminy w Kołobrzegu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w terapii indywidualnej oraz grupowej osób uzależnionych, współuzależnionych, dorosłych dzieci alkoholików (DDA) - pracuje w Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień, a także dorosłych i dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Swoją pomoc oferuje osobom chorym na schizofrenię, depresje, zaburzenia psychiczne, osobom uwikłanym w trudne związki i doświadczającym przemocy w rodzinie, oraz będącym w trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzi szkolenia dla pracowników instytucji uprawnionych do wdrożenia procedury "Niebieska Karta". Nasz gość przedstawił nam prezentację multimedialną szeroko omawiając każde z zagadnień przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej czy cyberprzemocy, a także przemocy dzieci wobec dorosłych. Obejrzeliśmy również kilka krótkich filmów głęboko wpływających na nasze emocje, poruszających te problemy. Uważamy, że to spotkanie uświadomiło nam, jak wiele zagrożeń czai się na nas nie tylko w pracy, w szkole, na ulicy, ale również w naszych czterech kątach, jeżeli do tego dopuścimy i będzie na to nasze przyzwolenie. Kolejną prezentację przygotował i przedstawił zebranym Przewodniczący Rady pan Marek Płaza. Od wielu już lat zajmuje się on prelekcjami dla młodzieży i dorosłych na tematy związane z uzależnieniami i przemocą. W ciekawy sposób opowiedział słuchaczom o tym, jak zmienia się grupa młodzieży, na co zwrócić szczególną uwagę w zachowaniu naszych dzieci oraz jak reagować i gdzie szukać pomocy. Po raz kolejny uczulił również obecnych na temat dopalaczy oraz nowych uzależnień np. od telefonów komórkowych i portali społecznościowych.

To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Z niecierpliwością czekamy na następne.

Starszy bibliotekarz Renata Łowiecka