PostHeaderIcon Cudze chwalicie - swego nie znacie. Rajd pieszy Stare Bielice - Gniazdowo - Cieszyn

W sobotę - 1 października odbył się już kolejny rajd pieszy zorganizowany przez naszą bibliotekę w ramach Banku Ambitnej Młodzieży Fundacji Banku Zachodniego WBK im. Stefana Bryły pn. Cudze chwalicie - swego nie znacie, czyli szlakiem pałacyków Gminy Biesiekierz. Tym razem poznawaliśmy wschodnie strony naszej gminy.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy pod szkołą w Starych Bielicach. Zebrali się tam nie tylko uczniowie klas szóstych i gimnazjaliści, ale również liczna grupa osób które pragnęły przyłączyć się do naszej pieszej wędrówki. Po krótkim wstępie udaliśmy się pod zabytkowy kościół. Następnie wyruszyliśmy malowniczą trasą w stronę Gniazdowa. Naszym przewodnikiem była pani Izabela Jóźwiak, sołtys Cieszyna oraz opiekun świetlicy. Przemieszczając się drogą wśród majestatycznych wierzb mogliśmy podziwiać urokliwe zakątki naszej małej ojczyzny. Po dotarciu do naszego pierwszego przystanku czekała na nas niespodzianka. Pani Elżbieta Piekarska - radna oraz sołtys Gniazdowa oraz pani Bogusława Buda - opiekun świetlicy przygotowały dla nas pyszną niespodziankę. Już od lat nie jedliśmy tak pysznych racuchów i pączków. Na stołach zagościły również owoce, ale nie ze sklepu. Pyszne jabłka i słodkie winogrona dodały nam sił do dalszej wędrówki. Kolejnym naszym przystankiem była wizyta w hodowli psów rasy Mastif tybetański u pani Elżbiety Kuś. Te piękne zwierzęta zrobiły na uczestnikach rajdu ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się w gościnę do zaprzyjaźnionego z naszą biblioteką poety pana Zygmunta Królaka. Po krótkim odpoczynku pomaszerowaliśmy w stronę widniejącej na horyzoncie wieży kościoła w Cieszynie. Odwiedziliśmy również stworzone przez mieszkankę Cieszyna panią Ludmiłę Majkowską wełniane zoo. Zwierzaki bardzo nam się podobały, a maluchy nie mogły się od nich oderwać. Pod wieżą czekał na nas już pan Zygmunt Królak, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o historii miejsc które zobaczyliśmy po drodze. Poznaliśmy szczegóły bitwy Koszalin- Kołobrzeg, która rozegrała się na polach pod Tatowem oraz usłyszeliśmy o wiatrakach, których niestety już nie ma. Nie zabrakło informacji o rodach zamieszkujących tamte tereny oraz innych ciekawostek. To była wyjątkowa żywa lekcja historii. Uczestnicy rajdu mieli również niepowtarzalną możliwość wejścia na wieżę, skąd mogli podziwiać piękne widoki na Jezioro Parnowskie i najbliższą okolicę. Na zakończenie rajdu udaliśmy się do świetlicy w Cieszynie. Na naszych piechurów czekały tam pyszne kiełbaski, soczki i przygotowane przez mieszkańców sołectwa pyszne ciasta! Uważamy, że była to wspaniała przygoda. Dopisała nam piękna jesienna pogoda oraz świetne humory. Zadowolenie na twarzach uczestników rajdu, miłe słowa oraz prośby o przygotowanie następnego sprawiły, że uśmiech zadowolenia nie schodził z ust bibliotekarzy. Cieszymy się ogromnie, że takie miejsca jak Tatów czy też Witolubie nie są już dla uczestników rajdu tylko kropkami na mapie.

Z całego serca serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie Piekarskiej za ogromną pomoc w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu rajdu oraz zapewnienie nam niezapomnianych wrażeń. Pani Izabeli Jóźwiak oraz pani Bogusławie Budzie za ogromne zaangażowanie, pomoc, pyszności, gościnę oraz wspólną przygodę. Panu Zygmuntowi Królakowi za bardzo ciekawą lekcję historii oraz to, że zawsze możemy na niego liczyć. Dziękujemy radnym naszej gminy: pani Małgorzacie Jabłońskiej-Bauer, pani Annie Bejnarowicz, pani Małgorzacie Kulik oraz pani Agnieszce Ławrynowicz - radnej powiatu, za pomoc oraz to, że znalazły dla nas czas i wspólnie z nami podziwiały walory naszej małej ojczyzny. Za pyszne ciasta dziękujemy paniom: Janinie Romowskiej, Teresie Leśniarek, Grażynie Benke, Marlenie Dopierała, Elżbiecie Niemczuk oraz Renacie Gawrońskiej. Dodatkowo chcemy serdecznie podziękować również pani Ani Sowie, pani Magdalenie Sowie, pani Bogusławie Klekociuk, pani Elżbiecie Wątor, pani Ewie Główczyk-Kowalczyk, panu Ireneuszowi Hryniewicz oraz panu Zbigniewowi Orlikowskiemu za zaangażowanie oraz pomoc w opiece nad uczestnikami.

Wszystkim uczestnikom rajdu - tym małym i dużym, dzieciom, młodzieży i dorosłym serdecznie dziękujemy za wspólną przygodę i świetną zabawę. Do zobaczenia na następnym szlaku.

Agnieszka Hryniewicz, Aneta Krasowska,
Agnieszka Rosowska, Renata Łowiecka,
Aleksandra Sowa, Anetta Orlikowska.

fot. Renata Łowiecka, Bogusława Klekociuk, Ireneusz Hryniewicz