PostHeaderIcon Zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne 2.

W dniu 2 czerwca odbyło się w naszej bibliotece rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Przyrodniczego dla klas VI pn. Zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne 2.

Miał on na celu pokazanie młodzieży, że przedmioty ścisłe nie są wcale takie trudne oraz, że warto się ich uczyć. Uczniowie ze szkół podstawowych z Biesiekierza, Świemina i Starych Bielic zostali podzieleni na trzy grupy: zieloną, czerwoną i żółtą. Musieli zmierzyć się z pytaniami teoretycznymi, ale nie zabrakło również zadań praktycznych. Nasi zaproszeni goście: Przewodniczący Rady p. Marek Płaza, W-ce Przewodnicząca p. Małgorzata Jabłońska-Bauer, Radna Powiatu p. Agnieszka Ławrynowicz, Dyrektorzy szkół oraz opiekunowie, bardzo żywiołowo uczestniczyli w naszym konkursie. Zebrana na widowni młodzież żywo reagowała i dyskutowała na temat ukazujących się na ekranie pytań. Niektóre z nich wywoływały prawdziwą burzę mózgów, szczególnie pytania o niezwykłe przyrządy czy też rozdzielanie mieszanin. Na zakończenie pierwszej części spotkania reprezentanci szkół podstawowych zaprezentowali niezwykle ciekawe i pomysłowe doświadczenia. Podczas ogłoszenia wyników okazało się, że wszystkie drużyny spisały się na medal i różnica między pierwszymi i drugim miejscem wyniosła tylko 1 punkt. Nagrody wręczyli nasi zaproszeni goście. Młodzież była świetnie przygotowana i to ich kolejny sukces, ponieważ wspaniale spisali się również na sprawdzianie szóstoklasistów i nasza gmina zajmuje w tym roku pierwsze miejsce w powiecie. Serdecznie gratuluję!

Drugą częścią naszego spotkania było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego Zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne w obiektywie. Konkurs ten miał zasięg powiatowy i wzięły w nim udział nie tylko uczniowie szkół z naszej gminy, ale również dzieci i młodzież z Mścic. Zadaniem uczestników było utrwalenie zjawiska fizycznego lub reakcji chemicznej zachodzącej w przyrodzie. Napłynęło do nas bardzo dużo zdjęć i wybór był naprawdę trudny. Po burzliwych naradach na podium stanęli: Bartosz Klimiuk, Konrad Momot, Aleksandra Olewicz, Maks Bejnarowicz, Norbert Bęben oraz Aleksandra Hryniewicz. Komisja podjęła również decyzję o tym, aby wręczyć 21 wyróżnień. Jest mi niezmiernie miło, że wszyscy laureaci konkursu stawili się w komplecie.

Wyżej wymienione konkursy zostały przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Biesiekierz oraz Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu. Ze strony szkoły nad całością pracowała i czuwała p. Roksana Kaczmarek-Cichosz - nauczyciel chemii, przyrody i matematyki.

Serdecznie dziękuję p. Ewie Pawełczyk, p. Arturowi Markowskiemu, p. Iwonie Długopolskiej oraz oczywiście p. Roksanie Kaczmarek-Cichosz za przygotowanie młodzieży do konkursu oraz do przeprowadzenia doświadczeń. Serdecznie dziękujemy również Weronice Markowskiej, Julii Wypych oraz Patrycji Ławrynowicz za pyszne ciasta. Uważam, że nasze spotkanie było bardzo udane i twórcze.

Dyrektor BPG Agnieszka Hryniewicz