Strona główna Aktualności i ogłoszenia Aktualności

PostHeaderIcon Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI

25 stycznia miało miejsce w naszej bibliotece niezwykłe spotkanie. Odbyło się u nas, bowiem uroczyste podsumowanie projektu Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosili nas uczniowie Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu.

Do współpracy zaproszono również Środowiskowy Dom Samopomocy Feniks z Biesiekierza, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Warnina oraz Dom Pomocy Społecznej z Nowych Bielic. Projekt ma na celu kształtowanie świadomości, zrozumienia i mobilizację do podejmowania działań zwalczających dyskryminację w społecznościach lokalnych i internetowych. Uczniowie biorący udział w projekcie wybrali zadanie i wypracowali hasło przewodnie projektu: Każdy inny, wszyscy równi. Projekt realizowany przez uczniów gimnazjum ma na celu zmianę stereotypowego postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto przełamanie barier uczniów szkoły w relacjach z osobami niepełnosprawnymi.

Uroczysta inauguracja działań miała miejsce 13 listopada w gimnazjum. Podczas tego spotkania wspólnie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz braliśmy udział we wspólnych grach, zabawach oraz stworzyliśmy wspaniały obraz. Na uroczystości gościliśmy p. Joannę Przybyło - koordynatorkę lokalnej Grupy Amnesty International w Koszalinie. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali prelekcji o działaniach podejmowanych przez tę organizację, obejrzeli również krótką prezentację na temat tolerancji, godności i dyskryminacji. Kolejne nasze spotkanie miało miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warninie. Mieliśmy tam okazję uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek. Wprowadziły nas one w magiczny, doniosły i radosny nastrój. Kolędowanie, bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości i łączności. Ponadto uczestnicy mieli okazję poznać zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w innych krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy. Dużo emocji dostarczył również konkurs - Jaka to melodia?.

Po raz kolejny spotkaliśmy się 18 grudnia. Tym razem byliśmy gośćmi Środowiskowego Domu Samopomocy Feniks. Wspólnie wykonaliśmy kreatywne ozdoby bożonarodzeniowe. Ich wykonanie okazało się nie lada wyzwaniem. Wymagało, bowiem od uczestników warsztatów precyzji, cierpliwości i umiejętności posługiwania się igłą i nitką. Wszyscy mogli liczyć na pomoc terapeutów i nauczycieli. Po zakończonej pracy każdy był dumny z wykonania swojej ozdoby i mógł ją zabrać ze sobą, aby przypominały mu o tym miłym spotkaniu.

Nowy rok to kolejne wyzwania i tak 12 stycznia uczestnicy projektu spotkali się w Pracowni Ceramicznej Domu Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach na warsztatach ceramicznych, aby wspólnie stworzyć z gliny ozdobne walentynkowe serca. Na warsztatach poznali m.in. właściwości gliny, sposoby jej ręcznego formowania, modelowania, techniki tworzenia przedmiotów ozdobnych o różnych kształtach oraz techniki ich zdobienia. Wyobraźnia uczestników oraz umiejętności manualne i inwencja twórcza oraz zapał pozwoliły na wytworzenie również innych, ciekawych przedmiotów glinianych m.in. miseczek i figurek, które tworzone były spontanicznie i z wielką radością.

Wszystkie te spotkania były niezwykłe. Stanowiły wspaniałą okazję do integracji, wspólnego kreatywnego spędzania czasu oraz nawiązania nowych znajomości. O wszystkich zaletach projektu mieliśmy okazję porozmawiać podczas uroczystego podsumowania działań, które odbyło się w Bibliotece w Biesiekierzu w dniu 25 stycznia. Na wstępie dyrektor biblioteki Agnieszka Hryniewicz serdecznie przywitała naszych wspaniałych gości. Następnie p. dyrektor gimnazjum Aneta Chmielewska-Szymańska wraz z p. Agatą Jarosz przedstawiły prezentacje multimedialne ukazujące wszystkie przeprowadzone działania. Zdjęcia wywołały na ustach gości szerokie uśmiechy oraz zabawne komentarze. Nie zabrakło również rozmów i wspólnego wspominania spotkań. Zapadła również jednogłośna decyzja, że nadal będziemy podejmować kolejne działania mające na celu zwalczanie dyskryminacji i nietolerancji. Na zakończenie wspólnie podzieliliśmy pyszny tort, a każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Uważamy, że było to bardzo miłe, serdeczne i pouczające spotkanie.