Strona główna Filie Świemino Aktualności

PostHeaderIcon Festiwal Integracja TY I JA w Świeminie

W dniach 8-11września uczniowie klas 0-VI Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Filię Biblioteczną w Świeminie w ramach kolejnej już edycji Małego Festiwalu Ty i Ja.

Dzieci z klas I-III wysłuchały bajki Magdaleny Stoch pt. Przygody myszki Franciszki. To opowieść o myszce, która w wyniku niefortunnej przygody straciła ogonek i z tego powodu nie była już tak zwinna i sprawna, jak jej koledzy. Bajka uczy akceptowania własnych i cudzych niedoskonałości i uświadamia że każdy z nas jest inny, a różnorodność to zaleta, a nie wada. Dzieci chętnie dzieliły się swoim odczuciami i opowiadały o osobach niepełnosprawnych w swoim otoczeniu. W drugiej części zajęć kolorowały obrazki, których bohaterami byli ich niepełnosprawni koledzy. Kolorowanki zostały opracowane przez Fundację Verba, której głównym celem jest oswajanie dzieci zdrowych z niepełnosprawnością. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli prezentację multimedialną Niepełnosprawni- dostrzegaj ich a także krótkie filmy o różnych obliczach niepełnosprawności. Bohaterem jednego z filmów był Teodor ,chłopiec chory na autyzm. O problemach i radościach związanych z wychowywaniem dziecka autystycznego opowiada jego mama. W drugim filmie poznaliśmy Dominika-młodego mężczyznę, który mimo niepełnosprawności ruchowej świetnie sobie radzi. Uczniowie obejrzeli także trening reprezentacji Polski w rugby na wózkach. Zrobiło to na nich bardzo duże wrażenie. Emocje związana z oglądanymi filmami dzieciaki przelały na papier wykonując plakaty. Przygotowana została także ekspozycja komiksu Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością -kodeks postępowania wobec osób z niepełnosprawnością. Bardzo ciekawe zajęcia z dziećmi z 0 przeprowadziła ich wychowawczyni p. Ola Gorgol. Dzieciaki również poznały losy myszki Franciszki i wykonały oryginalną plakat-kolaż na konkurs zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Biesiekierz. Bardzo dziękuję p. Oli i innym koleżankom za pomoc w organizacji zajęć.

Mam nadzieję, że zajęcia jeszcze bardziej uwrażliwią uczniów na świat niepełnosprawnych.

Aneta Krasowska