PostHeaderIcon "Cudze chwalicie, swego nie znacie..." czyli I integracyjny rajd pieszy Dzieci i Młodzieży okolicami Gminy Biesiekierz

W poniedziałek - 15 czerwca, odbył się pierwszy integracyjny rajd pieszy Dzieci i Młodzieży zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Biesiekierz oraz Zespół ds. Promocji Gimnazjum w Biesiekierzu. W rajdzie wzięli udział uczniowie klas VI ze Szkół Podstawowych ze Świemina, Biesiekierza i Starych Bielic oraz uczniowie gimnazjum z klas IA, IIA, IIIB, IIIC.

Nasza trasa przebiegała przez miejscowości: Świemino- Parsowo- Nosowo. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od zbiórki przy Szkole Podstawowej w Świeminie, skąd w świetnych humorach wyruszyliśmy w drogę. Na uczestników rajdu czekało wiele niespodzianek - zadań, które podczas trasy musieli wykonać. Konkurencje sprawnościowe, które czekały na uczniów to m.in.: bieg slalomem między drzewami z przenoszeniem kubeczka z wodą przy pomocy gałęzi, obliczanie wieku drzew oraz udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu, którym był drąg drzewa. Dużą ciekawostką był około 300 - letni dąb szypułkowy znajdujący się między Świeminem a Parsowem, gdzie zgodnie z miejscowymi podaniami na pobliskiej polanie odpoczywał Napoleon Bonaparte wraz ze swoim wojskiem. Odwiedziliśmy również zespół pałacowo–parkowy w Parsowie oraz neogotycki kościół wybudowany na przełomie lat 1880–1881.
Z Parsowa wyruszyliśmy do Nosowa, gdzie przy pałacu neorenesansowym z XIX w. zakończyliśmy rajd pieczeniem kiełbasek i słodkim poczęstunkiem dla wszystkich. Podczas rajdu towarzyszyli nam nauczyciele i dyrektorzy szkół: pani Renata Mankiewicz i pan Marek Wawrzacz.

Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć pracownikom Straży Gminnej i Policjantom z Biesiekierza, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem, Panu Janowi Rodakowi - kierownikowi Gminnych Służb Technicznych za udostępnienie autobusów, Nadleśnictwu Białogard za słodki poczęstunek, Kołu Łowieckiemu Dzik za zakup soków i słodyczy, przedsiębiorcy z Białogardu za zakup kiełbasek, pracownikom pałacu w Nosowie za udostępnienie nam placu na ognisko, a wychowankom za przygotowanie kijków i drewna do pieczenia kiełbasek. Bardzo dziękujemy również uczniom Szkół Podstawowych oraz Gimnazjum wraz z nauczycielami za mile spędzony czas i radosną atmosferę i mamy nadzieję, że wszyscy wróciliście pozytywnie zmęczeni i zadowoleni.

Bibliotekarki