Strona główna Konkursy

PostHeaderIcon Zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne

W dniu 11 czerwca odbyło się w naszej bibliotece rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Przyrodniczego dla klas VI pn. Zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne.

Miał on na celu pokazanie młodzieży, że przedmioty ścisłe nie są wcale takie trudne oraz, że warto się ich uczyć. Uczniowie ze szkół podstawowych z Biesiekierza, Świemina i Starych Bielic zostali podzieleni na trzy grupy: protony, neutrony i elektrony. Musieli zmierzyć się z pytaniami teoretycznymi, ale nie zabrakło również zadań praktycznych. Nasi zaproszeni goście: Wójt Gminy p. Andrzej Leśniewicz, Przewodniczący Rady p. Marek Płaza, Dyrektorzy szkół oraz opiekunowie, bardzo żywiołowo uczestniczyli w naszym konkursie. Zebrana na widowni młodzież żywo reagowała i dyskutowała na temat ukazujących się na ekranie pytań. Niektóre z nich wywoływały prawdziwą burzę mózgów, szczególnie pytania o niezwykłe przyrządy czy też rozdzielanie mieszanin. Podczas trwania obrad komisji w składzie: p. Marek Wawrzacz, p. Aneta Krasowska oraz p. Renata Łowiecka, reprezentanci szkół podstawowych zaprezentowali niezwykle ciekawe i pomysłowe doświadczenia. Podczas ogłoszenia wyników okazało się, że wszystkie drużyny spisały się na medal i różnica między pierwszym i drugimi miejscami wyniosła tylko 1 punkt. Nagrody wręczyli nasi zaproszeni goście. Młodzież była świetnie przygotowana i to ich kolejny sukces, ponieważ wspaniale spisali się również na sprawdzianie szóstoklasistów i nasza gmina zajmuje w tym roku pierwsze miejsce w powiecie. Serdecznie gratuluję!

Drugą częścią naszego spotkania było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego Zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne w obiektywie. Konkurs ten miał zasięg powiatowy i wzięły w nim udział nie tylko uczniowie szkół z naszej gminy, ale również dzieci i młodzież z Sianowa, Mścić, Bonina, Dunowa oraz Koszalina. Zadaniem uczestników było utrwalenie zjawiska fizycznego lub reakcji chemicznej zachodzącej w przyrodzie. Napłynęło do nas bardzo dużo zdjęć i wybór był naprawdę trudny. Po burzliwych naradach na podium stanęli: Katarzyna Cyberna, Cristofer Szymański i Amelia Pijewska. Komisja podjęła również decyzję o tym, aby wręczyć 19 wyróżnień. Jest mi niezmiernie miło, że wszystkie zaproszone placówki stawiły się w komplecie.

Wyżej wymienione konkursy zostały przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Biesiekierz oraz Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu. Ze strony szkoły nad całością pracowała i czuwała p. Roksana Kaczmarek-Cichosz - nauczyciel chemii, przyrody i matematyki.

Serdecznie dziękuję p. Ewie Pawełczyk, p. Arturowi Markowskiemu, p. Marzenie Jurkowskiej oraz oczywiście p. Roksanie Kaczmarek-Cichosz za przygotowanie młodzieży do konkursu oraz do przeprowadzenia doświadczeń. Uważam, że nasze spotkanie było bardzo udane i twórcze.

 

Dyrektor BPG Agnieszka Hryniewicz